Gå til indhold

Netværk for øget diversitet i Vandbranchen

Hvordan hjælper vi øget diversitet i vandbranchen på vej? Kom og knæk nøden, når arbejdsgruppen bag NØD (netværket for øget diversitet i vandbranchen) inviterer alle interesserede til netværksmøde. 

Vandværkerne samler mange engagerede, vidende personer. Men der er også behov for nye kræfter og større diversitet, når vi skal fremtidssikre vandbranchen. Bliv en del af netværket, og giv dit bidrag til dagsordenen.     

Netværksmøde: Kompetencer i bestyrelseslokalet

Netværk for øget diversitet i vandbranchen inviterer til fysisk netværksmøde d. 13. maj 2025 i Brunatas lokaler i Odense.

Formålet med netværksmødet er at sætte de gode løsninger og erfaringer i spil, så vi sammen kan styrke vandværkernes rolle – både som kompetente leverandører af vores drikkevand og som aktive og synlige i lokalsamfundene. 

På mødet zoomer vi ind på rekruttering og kompetencer gennem dialog og korte inspirationsoplæg. Desuden vil netværkets arbejdsgruppe gøre status over netværkets første år, ligesom der er mulighed for at melde sig til den aktive arbejdsgruppe, der planlægger og udfører netværkets aktiviteter i løbet af året. Og vi lover, at der også vil være god tid til uformel snak og netværk.

Program

16.00: Velkomst og introduktion

16.15-17.15: Samtalerunde: Motivation & engagement.

17.15-18.00: Hvad er der sket i det seneste år? v. arbejdsgruppen

18.00-18.45: Aftensmad

18.45: Hvordan fremtidssikrer vi bestyrelserne? Inspirationsoplæg & dialog om de centrale opgaver nu og i fremtiden.

19.45: Vi runder af. Mulighed for at melde sig til arbejdsgruppen.

20.00: Tak for i dag!

Udgivet 19. apr. 2025