Yderligere 8 pesticidmidler trækkes tilbage
Midlerne indeholder aktivstoffer, som kan danne og udvaske TFA til grundvand.
Miljøstyrelsen har trukket yderligere pesticidmidler tilbage, fordi de indeholder et af seks aktivstoffer, som kan danne TFA (trifluoreddikesyre).
TFA kan udvaskes til grundvand og nedbrydes stort set ikke. Med de nye afgørelser er det samlede antal forbudte midler nu 33.
Der er de seneste år vist omfattende fund i grundvand af stoffet TFA. Kildeopsporing har vist et markant bidrag fra en række industrielle anvendelser, som f.eks. kølemidler og drivmidler i spraydåser, som medvirker til, at TFA findes i regnvand, og dermed bidrager til et indhold af TFA i grundvand.
Visse pesticider har også vist sig at kunne være en kilde til TFA. EU’s risikovurderinger for pesticider anvendt i Danmark har ikke tidligere indeholdt oplysninger om TFA, men forskningsprojektet fra GEUS sammenholdt med nye vurderinger fra EU har nu vist, at TFA dannes fra ovenstående aktivstoffer og udvaskes til grundvandet.
Udfasning
Brugen af otte pesticidmidler, der indeholder et af aktivstofferne nævnt ovenfor, forbydes om henholdsvis 3 måneder, 11 måneder og 14 måneder. Se udfasningsplanen her