Gå til indhold
Boring med sektionshus

Boringer del 3 – Skal boringer vedligeholdes?

Webinaret kommer rundt om de problemer, som mange indvindingsboringer og installationer på et tidspunkt vil rende ind i

Din boring har ikke en olielampe der kan lyse. Men betyder det, at boringen ikke skal vedligeholdes? Svaret er selvfølgelig nej. En indvindingsboring er en maskine, der som alle andre maskiner kræver løbende vedligehold. Nogle mere end andre. Men har du egentlig styr på dine boringers tilstand?

De fleste problemer skyldes naturlige forhold, men det kan også være dårlige konstruerede boringer, som forårsager et forøget vedligeholdelsesbehov. Uanset årsagen bør det løses, så det ikke udgør en risiko for forsyningssikkerheden.

Udbytte

Webinaret giver kursisten praktisk viden og forståelse af de typiske problemer og konsekvenser, som over årene vil få en indvindingsboring til at miste kapacitet, forøge energiforbruget til indvinding, og i værste fald gøre boringen ubrugelig måske helt uden forudgående advarsel.

Målgruppe

Webinaret henvender sig primært til vandværkernes driftsansvarlige, men vandværksbestyrelser kan også have fordel af at deltage i forhold til planlægning og budgettering af vedligeholdelse og renovering af boringerne.

Indhold

På webinaret gennemgår vi:

  • Typiske problemstillinger og konsekvenser
  • Havaribaseret vedligehold – ude af øje, ude af sind
  • Tilstandsvurdering af boringer
  • Løbende tilstandsvurdering
  • Hvornår skal alarmklokkerne ringe?
  • Hvad kan man gøre og hvornår?

Underviser

Jesper Furdal

Jesper Furdal

Undervisningen varetages af Jesper Furdal fra Awell Brøndboring. Jesper Furdal er uddannet civilingeniør og har en baggrund, som omfatter både rådgivning inden for vandforsyning såvel som brøndboring i praksis.

Relaterede emner

Vi gør opmærksom på, at der i forbindelse med webinaret kan blive optaget video til brug for Danske Vandværkers kommunikationskanaler. Ved tilmelding samtykkes til deltagelse i dette.

Udgivet 03. jun. 2023